تکنولوژی

ناسا پرواز بالگرد نبوغ در مریخ را به تعویق انداخت

پس از پایان زودتر از موعد آخرین آزمایش انجام شده بر روی بالگرد نبوغ، ناسا نخستین پرواز آن در مریخ را به تعویق انداخت.

اکنون برنامه‌ریزی برای نخستین پرواز بالگرد در مریخ به سه روز دیرتر منتقل شده و طبق بیانیه‌ی ناسا بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ (Ingenuity) حداقل تا ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) در جای خود در سیاره‌ی سرخ ثابت خواهد ماند. این تأخیر در پی آزمایشی انجام می‌شود که قصد داشت سرعت پره‌های بالگرد را به ۲۴۰۰ دور در دقیقه برساند.

مقامات ناسا در بیانیه‌ای نوشتند: «طی یک آزمایش چرخش روتورها با سرعت بالا در روز جمعه، توالی فرمان کنترل‌کننده‌ی آزمایش، به دلیل اتمام زمان‌سنج نرم‌افزاری بررسی عملکرد زودتر پایان یافت. این اتفاق زمانی رخ داد که می‌خواست کامپیوتر پرواز را از حالت پیش‌پرواز به حالت پرواز تغییر دهد. با این وجود بالگرد سالم و ایمن است و با زمین به خوبی ارتباط دارد.»

به گفته‌ی ناسا مهنسان هلیکوپتر هنوز مشغول بررسی داده‌های آن هستند تا علت مشکل را با جزئیات مشخص کنند و آزمایش ناموفق را دوباره انجام دهند.

بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ در تاریخ ۱۸ فوریه (۱ اسفند) به همراه مریخ‌نورد پشتکار (Perseverance) به مریخ رسید و قرار است یک آزمون فناوری برای نمایش توانایی پرواز در جو رقیق مریخ باشد. این بالگرد طی هفته‌ی گذشته از شکم مریخ‌نورد بیرون آمد و با موفقیت در سطح مریخ مستقر شد.

پس از آن بالگرد نبوغ با موفقیت چالش سرمای شدید شب‌های مریخ را پشت سر گذاشت و حتی آزمون‌های ابتدایی چرخش روتورها هم با ۵۰ دور در دقیقه به خوبی انجام شد. اما آزمون نهایی پیش از پرواز که چک کردن پره‌ها در سرعت بالا بود، به مشکل برخورد.

طبق اعلام مقامات ناسا «تایمر بررسی عملکرد، توالی فرمان‌ها را بررسی می‌کند و با هشدار خود سیستم را از مشکلات احتمالی آگاه می‌کند. این روند به سیستم کمک می‌کند تا در صورت مشاهده‌ی مشکل به صورت ایمن به کار خود ادامه دهد.»

عکس کاور: نمایی از بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ روی سطح سیاره‌ی سرخ

Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU

منبع: Space

پیشنهاد می کنیم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا