سرگرمی

مسابقه رسمی یکی از بهترین فیلم‌های کمدی امسال است (جشنواره ونیز ۲۰۲۱)

فیلم «مسابقه رسمی» (Official Competition) به کارگردانی گاستن دوپرات و ماریانو کوهن دیروز در جشنواره ونیز روی پرده رفت و با استقبال خوبی از سوی سینمادوستان و منتقدان مواجه شد.

مسابقه رسمی یک فیلم کمدی اسپانیایی به کارگردانی گاستن دوپرات و ماریانو کوهن با فیلمنامه‌ای از دوپرات، کوهن، و آندرس دوپرات است که آنتونیو باندراس و پنه‌لوپه کروز نقش‌های اصلی آن را بازی کرده‌اند. این دو بازیگر محبوب سال ۲۰۱۹ نیز در فیلم «درد و شکوه» با یکدیگر هم‌بازی شده بودند.

داستان فیلم مسابقه رسمی بر اساس کهن الگوی نابغه‌ی دیوانه که در راستای کمال قدم برمی‌دارد شکل گرفته و اتفاقات آن از جایی آغاز می‌شود که یک تاجر ثروتمند، فیلم‌ساز سرشناسی به نام لولا کوئواس (با بازی پنه‌لوپه کروز) را استخدام می‌کند تا در ساخت یک فیلم فوق‌العاده به او کمک کند. آنتونیو باندراس و اسکار مارتینز به عنوان دو بازیگر کاربلد، اما بسیار متفاوت در زندگی شخصی و حرفه‌ای به این پروژه اضافه می‌شوند.

تا به این ساعت در پایگاه راتن‌تومیتوز بر اساس ۸ بررسی امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده است و منتقدان حاضر در جشنواره نیز امتیاز ۴.۱ از ۵ را به مسابقه رسمی داده‌اند.

گزیده‌ی نقدهای فیلم مسابقه رسمی

سوفی مانکس کافمن از پلی‌لیست

گام‌های کنترل شده در قصه‌گویی، قاب‌های زیبا و تسلط فیلم‌ساز بر اثر باعث شده با فیلمی کاملا سرگرم کننده -و نه کاملا خنده‌دار- مواجه باشیم و بازی کمیک شخصیت‌های محوری [آنتونیو باندراس، پنه‌لوپه کروز و اسکار مارتینز] هم جالب توجه است.

یک شوخ‌طبعی دوست‌داشتنی در سبک زیبایی‌شناختی اثر تنیده شده که کارگردانی خوب و فیلم‌برداری استادانه‌ی فیلم در شکل‌گیری آن بسیار تاثیرگذار بوده است. در فیلم‌نامه هر شخصیت به کمال می‌رسد و جزئیات بالای داستان و شخصیت‌پردازی، بیننده را سر شوق می‌آورد.

نیکلاس باربر از ایندی وایر

تماشای اجرای کمدی و کمیک پنه‌لوپه کروز و آنتونیو باندراس بسیار جذاب است و فیلم‌ساز با صحنه‌های خنده‌دار و پوچ‌گرایانه‌ی پایانی، کار را به اوج می‌رساند.

با وجود اینکه عملکرد بازیگران خوب است و آن‌ها استفاده‌ی درستی از میمیک صورت خود دارند، اما گاهی فیلم‌نامه‌ی اثر لنگ می‌زند. ما با قصه‌ای به پیچیدگی و ظرافت «شهروند برجسته» [یک فیلم درام-کمدی اسپانیایی] مواجه نیستیم و برخی از صحنه‌های فیلم اضافی یا غلو شده به‌نظر می‌رسند.

جاناتان رامنی از اسکرین

فیلم‌نامه -که توسط دو کارگردان فیلم و همکار همیشگی‌شان، آندرس دوپرات نوشته شده است- از ظرافت‌های روانشناختی خاصی بهره می‌برد و به‌طور پیوسته شخصیت‌های خود را ارتقاء می‌دهد، اگرچه در فیلم شوخی‌های تکراری و بی‌معنی نیز وجود دارد که سبب می‌شوند مسابقه رسمی کمی طولانی شود، اما این فیلم هرگز بیینده‌اش را خسته نمی‌کند. بازی بازیگران نیز در این فیلم تئاتری و پرحرف قابل تحسین است. کروز و باندارس از نقش‌های همیشگی خود فاصله می‌گیرند و عملکرد خوبی دارند.

هفتادو‌هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی ونیز از چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته آغاز شده و تا ۲۰ شهریور (۱۱ سپتامبر) ادامه خواهد داشت. فیلم‌های مهم و جالب توجه‌ای همانند «مادران موازی» به کارگردانی پدرو آلمودوار و «قدرت سگ» از جین کمپیون در بخش مسابقه‌ی اصلی برای دریافت شیر طلایی با یکدیگر رقابت خواهند کرد و در کنار آن‌ها فیلم‌های مورد انتظاری همانند «تل‌ماسه» و «دیشب در سوهو» نیز در بخش خارج از مسابقه جشنواره ونیز ۲۰۲۱ به نمایش در خواهند آمد تا جشنواره‌ی امسال به یکی از بهترین رویدادهای سینمایی چند سال اخیر تبدیل شود.

در انتها می‌توانید جدول امتیازات منتقدان حاضر در جشنواره به فیلم‌های نمایش داده شده تا به امروز را ببینید.

فیلم مسابقه رسمی

منبع: RottenTomatoes

پیشنهاد می کنیم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا