سلامت و پزشکی

سازمان جهانی بهداشت برای تایید واکسن هندی کرونا داده‌های بیشتری می‌خواهد

به گزارش مجله 10 ستاره به نقل از رویترز سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه از شرکت هندی بهارات بیوتک خواست برای اینکه واکسن کرونای این شرکت با نام کوواکسین را وارد فهرست مجوز اضطراری این سازمان کند، داده‌های بیشتری لازم است و نمی‌تواند بدون این داده‌ها این روند را تسریع کند.

سازمان جهانی بهداشت در توئیتی در اکانت رسمی‌اش نوشت: «ما از اینکه بسیاری از افراد در انتظار توصیه سازمان جهانی بهداشت درباره گنجاندن کوواکسین در فهرست مصرف اضطرای هستند، اما ما نمی‌توانیم بدون طی مراحل لازم این کار را انجام دهیم، ما باید این واکسن را به طور کامل ارزیابی کنیم تا مطمئن شیوم که بی‌خطر و موثر است.»

این واکسن دو دوزی بدون تایید سازمان جهانی بهداشت بعید است به عنوان واکسنی معتیر در جهان پذیرفته شود و مسافرت ده‌ها میلیون‌ها نفر از هندی‌هایی که این واکسن را دریافت کرده‌اند، به کشورهای دیگر با مشکل روبرو می‌شود.

بهارات بیوتک که با همکاری یک سازمان پژوهشی دولتی هند کوواکسین را ساخته است، از ابتدای ماه ژوئیه (تیر) فرستادن داده‌ها را به سازمان جهانی بهداشت آغاز کرد. این واکسن در ماه ژانویه (اسفند) پیش از پایان یافتن کارآزمایی بالینی مرحله نهایی‌اش که بعدا نشان داد اثربخشی ۷۸ درصدی دارد، در هند مجوز مصرف اضطراری گرفت.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

کوواکسین از نوع واکسن‌های غیرفعال‌شده است، یعنی از یعنی از کروناویروس غیرفعال شده برای ساختن این واکسن استفاده می‌شود. پس از کشت مقدار زیادی کروناویروس با استفاده از یک ماده شیمیایی به نام «بتا – پروپیولاکتون» ویروس‌ها را غیرفعال می‌کنند. ویروس‌های غیرفعال‌شده دیگر توانایی تکثیر ندارند. اما پروتئین‌های آنها از جمله پروتئین‌های گل‌میخی دست‌نخورده باقی می‌مانند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا